Burc yorumlari

 • ayakkabıda tetanoz riskine dikkat

  ayakkabıda tetanoz riskine dikkat

  Ölüme yol açabilen tetanos mikrobu sadece paslı yüzeylerin yol açtığı kesiden değil, mısır koçanı, tığ veya vuran ayakkabıdan dahi bulaşabiliyor.

  ayakkabı, tetanoz, riskine, dikkat, bayan ayakkabıları, erkek ayakkabıları, bayan, erkek, sağlık, sağlık haberleri

  ayakkabıda tetanoz riskine dikkat

  Tetanosun aşı ile korunulabilen bir hastalık olduğunu belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, özellikle kırsal kesimde tarımla, hayvancılıkla ya da işi gereği kesici aletlerle uğraşan insanların büyük risk altında olduklarını söyledi.

  Erişkinlere her 10 yılda bir tetanos aşısı yaptırmalarını öneren Prof. Köksal O zaman kişinin hiçbir şeyden korkmasına gerek yok. Tetanos olma riski de yok.
  Ancak aşısını tamamlamamış ve kazaen mikrobu barındıran tozla, toprakla teması olmuş, vücudunun herhangi bir yerinde kesi bulunan kişilerin de en kısa zamanda sağlık kuruluşuna başvurması lazım dedi.

  Tetanos mikrobu sporlarının her yerde bulunduğunu ve ortamda çok dayanıklı olduklarını anlatan Köksal, ilk müdahalede zamanlamanın çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi.
  Tetanos mikrobu toprakta, hayvan dışkısında, paslanmış yüzeylerde vardır ve çok kolay bulaşabilir.
  Dolayısıyla küçük bir kesi, bulaşma da olsa bunu ihmal etmemek lazım. Yüzeysel kesilerde bile bulaşma olduğunda hastalık ortaya çıkabilir.
  Tetanos maalesef geliştikten sonra ölüm riski yüzde yüze yakın bir hastalıktır. Ciddi yoğun bakım desteği gerektiren hastalıktır. Dolayısıyla saatler çok önemli.
  Yaralanmadan sonra sağlık kuruluşuna başvurulması, hemen yaranın temizlenmesi, içeride varsa yabancı cismin çıkarılması, yanı sıra tetanos aşısının ya da tetanos immünglobilinin verilmesi hayat kurtarır ve yüzde yüz koruyucudur.

  SADECE PASLI ŞEYLERDEN BULAŞMAZ

  Hastalığın sadece paslı şeylerden bulaşacağına dair yanlış bilgi olduğunu vurgulayan Köksal.
  Tetanos sadece paslı şeylerden değil, bu sporların bulunduğu her türlü ortamdan bulaşabilir.
  Evde beklemiş, kullanılmamış bıçak bile böyle bir temas olduysa eli kestiği zaman tetanos bulaştırması açısından risk oluşturur.
  Biz bunları kirli yaralar olarak adlandırıyoruz. Ev içindeki aletlerle kesilen yaralarda bile risk olabilir.
  Tığ batması sonucu tetanos gelişen hastamız vardı.
  Ayakkabı vurmaları da tetanos açısından ciddi ve ihmal edilen risktir.
  Ayakkabıdaki herhangi bir metalin batması da tetanos açısından risk oluşturabilir.
  Bu nedenle en kısa sürede sağlık kuruluşuna gidilmesi lazım. Hastalıktan korunmak için kolay olan yol, her 10 yılda bir tetanos aşısının yapılmasıdır.
  Tetanos vakalarımızın yaş ortalamasına baktığımız zaman 40 yaşın üzerinde daha fazla olduğunu görüyoruz.
  Bu da gençlikte yapılan tetanos aşılamasının koruyuculuğunun kalmamasından kaynaklanmaktadır diye konuştu.

  Bir önceki yazımız olan Facebook şimdi de şehir kuruyor başlıklı makalemizde Facebook, facebookun ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

  Okunma Sayısı ; 613 views

  ayakkabıda tetanoz riskine dikkat Benzer Yazılar

  hayatta her insan eşittir bize göre ve bu eşitliği herkes yaşayabilmelidir biz böle düşünerekten sohbet sitemizin kapılarını bütün sohbet
  Menopoz belirtileri nelerdir ve yaşı ‘nda olur Özellikle ileri yaşlardaki kadınları endişelendiren menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz dönemi
  kadın hastalıkları ve belirtileri nelerdir hayatta en önemli olan sağlığımızdır bu nedenle dikkat etmemiz gereken ve önlemler kadın hastalıkları
  çet odaları googlesohbet muhabbet sitesi olarak yıllardır hizmet veren arkadaşlık sitemize yetişkin bay ve bayan sohbetci arkadaşlarımızın katılımı
  Android 7.1 bu özelliği çoğu kişi bilmiyor Neredeyse her hafta, çeşitli güvenlik araştırmacılarından Android kullanıcılarına yönelik yeni

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  ayakkabıda tetanoz riskine dikkat Etiketler

  Google Sohbet olarak itibari ile güncellenmiştir.

  Mobil Sohbet Odaları Bizimmekan Sohbet Odaları Geveze Sohbet Odaları Mynet Sohbet Odaları Kelebek Sohbet Odaları Zurna Sohbet Odaları Cinsel Sohbet Odaları
  sohbet sohbet odaları sohbet sohbet odaları zurna mirc zurna sohbet
  mynet sohbet - kırtasiye - dolma kalem - alem sohbet - cinsel sohbet - sohbet - chat